Úvod Napište nám Mapa stránek

Účinné vysokotlaké stříkací zařízení airless

12.09.2008 | Roman JAROŠ

Stříkací zařízení technologie airless patří dnes již ke standardnímu vybavení profesionálních malířů a stavebních firem. Nezastupitelnou roli hrají  při velkoplošných nátěrech fasad, hal, střech; velká skupina malířu je pravidelně využívá pro malířské práce v interiérech, při povrchové úpravě nově budovaných objektů či renovacích.

Základními požadavky každého malíře při provozu stříkacího zařízení airless je dostatečný výkon zařízení, jeho spolehlivost a snadná obsluha. Právě tyto tři hlavní aspekty zdůrazňuje při navrhování nových modelů přední světový výrobce vysokotlakých stříkacích zařízení – firma Airlessco by Durotech Co.

Již z jejího názvu je zřejmé, že specializací firmy je výroba bezvzduchových stříkacích zařízení (airless) a jejich vylepšování dle požadavků a připomínek uživatelů. Zařízení AIRLESSCO jsou velmi oblíbená mezi profesionálními malíři a stavebními firmami, především svoji nenáročností na provoz a údržbou, dále velmi kvalitním provedením pístové pumpy a spolehlivým elektronickým řízením. Srdcem strojů AIRLESSCO je pístová pumpa z nerezavějící oceli s velkými kuličkami a sedly ventilů pumpy z karbidu wolframu. Patentem firmy AIRLESSCO je praktické dotahování ucpávek pumpy uživatelem zvnějšku stroje, díky tomu nemusí uživatel po opotřebení těsnění ihned vydávat peníze za přetěsnění pístové pumpy.

Pístová technika zaručuje snadné nasátí a zpracování široké palety disperzních, akrylových a jiných malířských barev. Materiál při nasátí a vytlačení prochází trojitou filtraci: na sacím koši; ve vysokotlakém filtru při výstupu na hadici; filtrem v rukojeti stříkací pistole. Volbou stříkací trysky si uživatel určuje průtok barvy a šířku stříkaného paprsku.

Stejnosměrné motory u všech modelů jsou řízeny elektronicky. Při zmáčknutí spouště stříkací pistole zaznamená tlakové čidlo okamžitý pokles tlaku v zařízení, elektronika zapne motor a doplní okamžitě konstantně nastavený pracovní tlak. Zvolený výstupní tlak na pistoli je konstantní a nedochází k nežádoucím jevům jako je pulsace stříkaného paprsku.

Ve spolupráci s malířskými uživateli dospěli konstruktéři ve firmě AIRLESSCO k závěru, že není při práci na stavbách a malířských provozech zapotřebí složitých zařízení, která jsou vybavena digitálními procesory informujícími pracovníka o zbytečných údajích, ale naopak je požadována účelnost a především spolehlivost zařízení. Proto AIRLESSCO věnuje pozornost především preciznímu provedení pístové pumpy z velmi kvalitních materiálů avybavuje zařízení špičkovými motory a převodovkami.

Pro přehlednost a snadný výběr vhodného typu zařízení rozděluje AIRLESSCO své produkty do čtyř modelových řad. Řada LP (Little Pro) je řada menších zařízení, která jsou ideální pro malířské podnikatele k práci s jednou stříkací pistoli. Již s nejmenším modelem LP 400 (obr. 1) je možné nanášet disperzní barvy, vodou ředitelné a syntetické lazury aj. S vyšší modelovou řadou a tím vyšším výkonem zařízení (např. viz LP 540 – obr. 2) stoupá i jejich snadnější nasátí viskózních barev - akrylových, silikátových aj. – a také možnost zvolení trysky o větším průtoku. Stroje LP jsou k výběru s pevným, či pružným sáním, vyznačují se pevným nerezovým rámem chránícím zařízení v rušných stavebních provozech, ale přesto mají nízkou hmotnost a velmi snadno se transportují.

V řadě SL (Slow stroking) je již na první dojem zřetelný velký výkon, stabilita a robustnost zařízení. Velikou výhodou je pístová pumpa s velmi pomalým zdvihem. V praxi to znamená minimální opotřebení ucpávek a pístu pumpy, čímž je zaručena velmi dlouhá životnost a snížení nákladů na servis. Díky mimořádnému výkonu jsou modely této řady schopny zásobovat nátěrovou hmotou bez problémů dvě stříkací pistole naráz, díky čemuž výrazně stoupá produktivita práce. Paleta zpracovatelných materiálů je široká, od disperzních barev až po barvy s vysokým obsahem sušiny, protipožární hmoty a u nejvýkonnějšího modelu SL 1500 (obr. 3), který má zvětšeny průtokové ventily, je i možnost aplikace stříkaných stěrek.

Zařízení s označením HSS (Hydraulic System) jsou modely s extrémním výkonem pro stříkání těžkých epoxidových barev, bitumenů, izolačních hmot a obzvláště dnes žádaných stříkaných stěrek. Pohon jednotky je volitelný, možností je elektromotor 230 V, 380 V, či benzinový motor Honda, přičemž výměna motoru je velmi snadná a rychlá. HSS se vyznačuje vylepšeným hydraulickým čerpadlem, které pohání mohutnou pístovou pumpu s výkonem až 11 litrů za minutu při volném průtoku.

Zařízení pro vodorovné značení řady SS (Sure stripe) patří rovněž do výrobního programu firmy AIRLESSCO. Zahrnuje několik výkonových variant jak pro dopravní a obslužné značení silnic, parkovišť, sportovních areálů aj., tak ho lze využít i jako klasickou stříkací techniku.

V České republice pracují zařízení AIRLESSCO na stavbách a v malířských provozech již 20 let. Během této doby si upevnila svoji dobrou pověst díky spolehlivosti a také velmi rozumnému poměru výkonu a ceny zařízení.

Společnost ASTECO s.r.o. je oficiálním zástupcem firmy Airlessco by Durotech Co. v České republice. Zajišťuje všem starším i novým zákazníkům technické poradenství, odborné zaškolení obsluhy, rychlý a všem dostupný servis včetně okamžitých dodávek příslušenství či originálních náhradních dílů (stříkacích pistolí, trysek, nástavců, filtrů apod.)

  

Kontaktní informace

ASTECO s.r.o.

Karlovarská 227/55, 163 00 Praha 17 - Řepy

IČO: 61676161
DIČ: CZ61676161

Tel.: (+420) 284 689 622

E-mail: info@asteco.cz
Web: www.asteco.cz
E-shop: www.strikacipistole.eu

Napište nám

Airlessco Graco Wiwa Euromair JAFE Formal Deltalyo